Україна не може обійтися власними озброєннями, – експерти

В “Укроборонпромі” за останні чотири роки створили десятки новітніх зразків озброєння.

Але суспільству надалі розповідають про необхідність придбання озброєння за кордоном, як і про необхідність продажу нашої зброї за кордон.

При цьому деякі потрібні й навіть необхідні зразки, як ті самі американські “Джевеліни”, українська армія не може застосовувати на передовій. То яка від них користь?

Отже, про перспективи і проблеми виробництва озброєнь в Україні, про те, чи може Україна обійтися зброєю, яку сама виробляє, запитуємо в експертів.

Дмитро Бушуєв, експерт:

“Наразі Україна не може обійтися зброєю, яку сама виробляє. Хоча в “Укроборонпромі” заявляють про десятки новітніх зразків озброєння, це, переважно, експериментальні дослідні взірці або модернізація старого озброєння.

Так, у країні немає серійного виробництва стволів і затворних груп для сучасних снайперських гвинтівок. Те, що презентують – часто варіації довкола радянських стволів і затворів (гвинтівки Драгунова або навіть Мосіна). Україна не володіє технологіями для серійного виробництва стволів та затворів для снайперських гвинтівок у калібрах 308.Win, 300WinMag, 338 LapuaMagnum, 6.5 Creedmoor або для великокаліберних гвинтівок для ураження техніки супротивника, типу відомих американських гвинтівок Barrett.

Так само в країні не виробляють набоїв вказаних калібрів. Більше того, в Україні взагалі немає власного масового серійного патронного виробництва. Єдиний завод, що був в Україні, Луганський патронний, залишився на окупованій території. Від початку війни йдуть розмови про налагодження власного патронного виробництва, створення нового державного підприємства, але реальних кроків у цьому напрямку з боку держави не було зроблено. Періодично з’являються розмови про дефіцит боєприпасів, який відчує армія, якщо бойові дії повернуться до інтенсивності 2014 року.

При цьому приватна ініціатива не знаходить підтримки з боку держави. Навпаки – сфера достатньо зарегульована, щоб на ринку фактично не з’являлося приватних гравців (скажімо, у США більшість виробників військового озброєння – недержавні компанії).

Якщо брати важку військову техніку, то тут теж, як правило, йдеться не про нові озброєння, а про так звану “глибоку модернізацію” радянських зразків. Часто це виглядає так, що, скажімо, з декількох старих танків ще радянських часів роблять один “модернізований”. Броньований автомобіль KRAZ Cougar є українським лише номінально, адже найважливіші частини машини – шассі і двигун – це Toyota.

Можна резюмувати, що за останні роки ситуація стала дещо кращою, ніж була. Але однозначно не такою, як того вимагають умови війни”.

Єгор Шишенок, гендиректор консалтингової компанії “Якість гарантовано”:

“Обійтися може, але в довгостроковій перспективі. Зараз просто не вистачає часу і грошей. На Донбасі за тиждень з обох боків вилітає кілька вагонів снарядів, мін, куль… Вагонами на ремонт або на смітник вивозять техніку, що через ушкодження чи технічні несправності вийшла з ладу. Наші розробки перспективні, але потрібні час і гроші, щоб виробляти їх у достатній кількості”.

За темою: