У Чорному морі виявили ртуть та заборонені в ЄС пестициди

20 науковців із України, Грузії та Європейського Союзу рушають в експедицію Чорним морем.

У Чорному морі виявили ртуть та заборонені в ЄС пестициди - image GettyImages-597572085-584819855f9b5851e593fd0b-1 on https://kyivtime.co.ua

Із собою – сучасне обладнання, яке дозволить проаналізувати кілька десятків тисяч показників. Спеціальний апарат здатен виконати забір води навіть на глибині 2 км. Проби потрапляють до спеціалізованої лабораторії. Там воду фільтрують і проводять дослідження.

Хімік зі Словаччини Петрослав працює у дослідницькій команді з першого дня проєкту. Каже, у 2017 році в Чорному морі виявили значне перевищення небезпечних речовин.

“У нас є ліміти, скільки може бути ртуті в біоті, в рибах. А наші проби, які ми відбирали в 2017 році, показали перевищений у 5 разів цей ліміт. Вони мають вплив на нерви, коли людина харчується рибою, де ліміт перевищено – це небезпечно для здоров’я”, – застерігає хімік-аналітик.

Крім того, науковці виявили у воді хімічні речовини, які вже кілька десятків років заборонені в ЄС.

“Наприклад, гербіциди, які використовуються в сільському господарстві, можуть убити всі рослини, які живуть на дні моря. Інсектициди, які використовують люди проти комарів, можуть убивати зоопланктон у морі”, – попереджає керівник екологічного проєкту Ярослав Слободнік.

Потрапити в Чорне море хімікати могли з сільськогосподарських угідь через стічні води та з рясними дощами. Під час попередньої експедиції науковці виявили у Чорному морі майже вдвічі більше сміття на один кв. км, ніж у Середземномор’ї. На 80% – це пластик. Крім того, вчені здивувалися, що навіть на глибині моря виявляють пластикові пляшки та пакети.

“На глибині 2000 м, у донних відкладах, ми знайшли мікропластик. Це вказує на те, що саме Чорне море заражене цією недугою, і з нею треба якось боротися. Це пакети і пластик пляшок питної води. Усі проби показали по всьому морю”, – наголошує керівник експедиції Віктор Коморін.

Експедиція триватиме 2 тижні. Вчені планують дослідити ділянку моря від Одеси до Батумі.

 • 46
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  46
  Shares

За темою: