Міноборони, Київрада та суд: як вирішується доля будинку Сікорських

Будинок за адресою Ярославів Вал, 15Б пов’язаний із однією із найславетніших сторінок світової авіації — у ньому жив Ігор Сікорський. У невеличкій майстерні він сконструював свої перші літаки серії С. І, як кажуть дослідники життя легендарного конструктора, саме у Києві у нього виникли ідеї зі створення гелікоптера, які він уже реалізував у США. Тож саме ім’я Сікорського врятувало звичайний триповерховий будинок початку ХХ століття від знесення. Але не від руйнації…

Міноборони, Київрада та суд: як вирішується доля будинку Сікорських - image Budynok-Sikorskyh on https://kyivtime.co.ua

Суперечки за ласий шматок землі у центрі столиці точилися багато років. За реконструкцію бралася недобросовісна компанія, яка тільки довела будинок до ще гіршого стану. Так у грудні 2012 року ТОВ «Межінжсервіс», а влітку 2017-го УкрНДІпроектреставрація проводили огляд технічного стану будівлі. «Діагноз» — стан аварійний. На сьогодні будівля збереглась на 31% — вцілів фактично лише фасад. Власник — Міністерство оборони України — нічого не може зробити з «проблемним майном».

Міська влада давно апелює до Кабміну і міністерства, вимагаючи передати споруду на баланс міста — інакше реконструкцію не зробиш. Зокрема під час засідання 13 травня цього року депутати Київради звернулися до уряду щодо невідкладного прийняття заходів, спрямованих на безоплатну передачу пам’ятки національного значення у комунальну власність столиці.

«Ми вже кілька років б’ємося, щоб будинок Сікорського передали місту, і щоб ми могли його відновити, створити там музей видатного авіаконструктора. Але приміщення руйнується і вже кілька складів урядів не допомагають столиці зберегти його. А це — неправильно і несправедливо», — наголосив тоді мер столиці Києва Віталій Кличко.

Міноборони, Київрада та суд: як вирішується доля будинку Сікорських - image Sikorskyh-sadyba on https://kyivtime.co.ua

У Міністерстві оборони запевняють, що готові передати будинок на баланс міста. Але є одне «але». І це ухвала Печерського районного суду м. Києва від 04.01.2018, якою накладено арешт на все нерухоме майно державного підприємства «Готель «Козацький» Міністерства оборони, в тому числі на вищевказану будівлю, яка обліковується на балансі підприємства.

«Міністерством оборони України, державним підприємством та концерном «Військторгсервіс», учасником якого є державне підприємство «Готель «Козацький», неодноразово ініціювався процес зняття арешту, накладеного в рамках кримінального провадження на будівлю в судовому порядку. Однак судами різних інстанцій у задоволенні клопотань було відмовлено», — пояснювали у Міноборони.

Крім того, будівля знаходиться в буферній зоні пам’ятки ЮНЕСКО всесвітнього значення Софії Київської, це накладає додаткові обмеження на проєкт реставрації та пристосування будинку під ті чи інші цілі. За оцінками фахівців, вартість розробки проєкту першочергових протиаварійних робіт може складати близько 150 000 грн. А самі роботи від 5 до 10 млн. грн.

Тож у міністерстві заявили, що готові передати будинок Сікорського до комунальної власності Києва. Після скасування арешту на будівлю.

Міноборони, Київрада та суд: як вирішується доля будинку Сікорських - image Sadyba-Sikorskyh on https://kyivtime.co.ua

Станом будівлі перейнялися і в Офісі Генерального прокурора та подали на балансоутримувача до Окружного адміністративного суду міста Києва з вимогою привести до належного стану пам’ятку національного значення.

Третього червня стало відомо, що суд постановив, що балансоутримувач будинку, а це ДП «Готель «Козацький» та орган управління Міністерство оборони України, мають укласти охоронний договір та реставрувати будинок.

«Будівля є об’єктом культурної спадщини та становить виняткову історичну цінність, оскільки у ній мешкав Сікорський, людина, що входить до переліку діячів, які своїми винаходами найбільше допомогли людству, — зазначили в офісі Генпрокурора.

Виконання рішення суду перебуває на контролі Офісу Генерального прокурора. Тож у справі збереження пам’ятки з’явився ще один гравець.

До слова, 10 червня у дворі будинку Сікорського зберуться активісти та урбаністи для того, щоб обговорити, як активна громада може домогтися відновлення цієї та інших знакових будівель Києва, а також розвивати зручну міську інфраструктуру.

За темою: