Лікарняні виплачуватимуть за новими правилами

Такі нововведення передбачені законопроектом про оптимізацію функцій Фонду соціального страхування, який вже найближчим часом планує схвалити Кабмін, пише Обозреватель.

Зміни пояснюють критичним станом фінансування страхових виплат Фондом соціального страхування (заборгованість з виплати лікарняних на червень 2021 року становила близько 3 млрд грн). Це сталося, зокрема, через збільшення кількості хворих внаслідок пандемії.

Так, законопроєктом пропонуються такі головні новації:

  1. З 2023 року виплата лікарняних за рахунок коштів Фонду буде починатися з 8-го дня непрацездатності. До того, протягом 7 днів, лікарняний працівнику буде зобов’язаний виплачувати роботодавець. Зараз діє норма, згідно з якою роботодавець оплачує тільки перші 5 днів лікарняного, а далі починає виплачувати Фонд соцстраху. Фактично це призведе до того, що за рахунок соціального страхування будуть оплачуватися тільки серйозні захворювання, а просте ГРВІ – компенсувати роботодавець. 
  2. Листок непрацездатності стане тільки електронним і буде формуватися на підставі медичного висновку, який теж буде виключно цифровим. 
  3. Доступ до Реєстру медвисновків надаватиметься за допомогою Єдиного вебпорталу “Дія” однаково для лікарів, працівників, роботодавців і Фонду. Для того щоб отримати інформацію про “лікарняний” конкретної особи, потрібно буде лише ввести унікальний реєстраційний номер медичного висновку.
  4. Фонд соцстраху буде проводити перевірку обґрунтованості медичних висновків з тимчасової втрати працездатності. Для цього будуть впроваджені окремі посади – страхові експерти-доктори. Їхні завдання, обов’язки та функції окремо визначить Кабмін. 
  5. У разі встановлення факту оформлення “липового” медичного висновку, на підставі якого був виданий листок непрацездатності, Фонд буде звертатися до лікарів, які підписали такий медвисновок, з вимогою компенсувати суми, які були виплачені за відповідним лікарняним. Зробити це потрібно буде протягом 10 днів з моменту надходження вимоги про компенсацію, інакше будуть застосовуватися примусові заходи стягнення в порядку виконавчого провадження.

Нагадаємо, в червні 2021 року в Україні запрацювали електронні лікарняні. До кінця літа медичні заклади мали поступово перейти на формування електронних медичних висновків про тимчасову непрацездатність. А з 1 вересня цього ж року всі медзаклади мали формувати їх в електронному вигляді, але наразі цей перехідний період продовжили до 1 жовтня.

Сообщение Лікарняні виплачуватимуть за новими правилами появились сначала на Великий Київ.

За темою: