Киянам пояснили, чи законні «добровільні внески» на потреби шкіл

Чи може школа фінансуватися коштом батьків і як контролювати витрати благодійних внесків, а також хто має утримувати школу?

Відповіді на ці запитання знаходимо в інформаційних матеріалах від Міністерства юстиції України.

Стаття 53 Конституції України та статті 3 та 4 Закону України «Про освіту» гарантують право громадян на доступність освіти та право на безоплатну освіту у випадках і порядку, визначених Конституцією та законами України.

Утримання та розвиток матеріально-технічної бази закладів загальної середньої освіти фінансуються з коштів засновників цих закладів.

Статтею 79 Закону України «Про освіту» визначено, що джерелами фінансування суб’єктів освітньої діяльності відповідно до законодавства можуть бути: державний та місцевий бюджети, плата за надання освітніх та інших послуг відповідно до укладених договорів, плата за науково-дослідні роботи (послуги) та інші роботи, виконані на замовлення підприємств, установ, організацій, інших юридичних та фізичних осіб.

Окрім того, заклади освіти можуть отримувати фінансування з доходів від реалізації продукції навчально-виробничих майстерень, підприємств, цехів і господарств, від надання в оренду приміщень, споруд чи обладнання. Так само школи можуть отримувати гранти вітчизняних і міжнародних організацій, дивіденди від цінних паперів, відсотки від депозитів і розміщення коштів спеціального фонду на поточних рахунках банків державного сектору.

Також діяльність закладу освіти закон дозволяє фінансувати з добровільних внесків коштів, матеріальних цінностей, нематеріальних активів від підприємств, установ, організацій, фізичних осіб.

Пропонуємо прочитати: В Києві розквітає «бізнес на першокласниках»: подати документи в школу – 100 доларів за дитину

Тобто, батьки мають право робити добровільні внески на потреби закладів загальної середньої освіти. При цьому заклади освіти, що отримують публічні кошти, зобов’язані оприлюднювати на своїх веб-сайтах кошторис і фінансовий звіт про надходження і використання всіх отриманих коштів, інформацію про перелік товарів, робіт і послуг, отриманих як благодійна допомога, із зазначенням їх вартості, а також про кошти, отримані з інших джерел, не заборонених законодавством.

Закон також передбачає можливість здійснення громадського контролю у сфері освіти суб’єктами громадського нагляду, зокрема об’єднаннями здобувачів освіти, об’єднаннями батьківських комітетів та органами, до яких вони делегують своїх представників.

Добровільні внески не можуть бути примусовими й вимірюватися фіксованими сумами. Вимагання коштів адміністрацією закладу загальної середньої освіти, педагогічними працівниками є незаконним та тягне кримінальну відповідальність відповідно до чинного законодавства. У таких випадках слід звертатися до поліції.

Детальну консультацію можна отримати у Координаційному центрі з надання правової допомоги: м. Київ, вул. Січових Стрільців, 73, офіс 312, тел. (044) 486-71-06.

За темою:

Leave a Comment