Дмітрій Биков: Чому ін’єкції агресії втрачають популярність

Держдума вирішила визнати, що введення військ в Афганістан не було помилкою, – і цілком правильно. Помилка – щось антисистемне.

Дмітрій Биков: Чому ін'єкції агресії втрачають популярність - image potiah on https://kyivtime.co.ua

Введення військ в Афганістан випливало з самої сутності російської політики, це треба було зробити для виживання режиму – біда в тому, що саме такі дії з якогось моменту не стільки знищують режим, скільки гублять. Це теж логіка. Це приблизно як ви їли абищо, і це підтримувало в вас життя, а з якогось моменту стало вас вбивати, і ви спершу сідаєте на дієту, а потім все одно вмираєте, бо всі смертні.

І те, що ця переоцінка цінностей сталася саме в момент інциденту в Керченській протоці, який знову загострив російсько-український конфлікт (казати «поставив на межу війни» було б лицемірством – війна іде), – це теж символічно й нормально, бо дії Росії знову абсолютно логічні. Можна сказати, що військовий стан вигідний і Порошенкові, але договір про спільне користування Керченською протокою існує і не денонсований, і коментарі фахівців з морського права цілком однозначні. Стріляти по українським суднам було зовсім не обов’язково, таранити їх – тим більше. Але це природна, нормальна поведінка, Росія відступити назад ніяк не може – є логіка імперської поведінки, і хоч в який глухий кут вона веде, змінити її країна не може. Власне, і не хоче. А в перший час всі такі кроки викликають навіть ейфорію і згуртування.

Афганістан, правда, такого згуртування не забезпечив – добре пам’ятаю, з яким жахом батьки й матері говорили про перспективу відряджання туди своїх дітей призовного віку; та й серед нас, тодішніх призовників, це не викликало ентузіазму. І зараз, хоч кого, керченський інцидент не дуже радує росіян: кримський захват минув, життя помітно погіршилася.

Тому логічні, нормальні дії імперії стали викликати настільки ж логічне ремствування, яке й вирветься назовні при перших змінах, без будь-якої революції. Помилка це Путіна і його військових – вся ситуація в протоці? Ні звичайно. Від них ніхто і не очікував інших дій, і далі вони зовсім перестануть стримуватися, бо імперський статус вимагає нових і нових ін’єкцій агресії, а підтримка цієї агресії в низах буде падати.

Дмітрій Биков

 • 15
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  15
  Shares

За темою: