Чи матимемо ми українськомовне обслуговування в рідному місті?

Це залежить і від нас також – 20 квітня на сесії Київської міської ради розглядатиметься проект рішення “Про подолання наслідків совєцької окупації в мовній царині”.

Автор проекту, депутат Київської міської ради Юрій Сиротюк (ВО “Свобода”), звернувся до киян з проханням інформаційної і будь-якої іншої підтримки цього проекту.

“Ось уже рік у стінах Київради «припадає пилюкою» мій проект рішення «Про подолання наслідків совєцької окупації в мовній царині».

Проект простий як двері. Він закріплює конституційне право українця на обслуговування в сфері послуг рідною мовою.

Звертання в магазині, кафе, у транспорті мають починатися українською мовою.

В кав’ярнях має бути меню українською. І саме його мають пропонувати першим.

Вивіски та оголошення мають бути україномовними або у випадку, коли зареєстрований міжнародний торговельний знак – рівновеликими буквами, транслітеровані.

Рішення абсолютно недискримінаційне щодо інших мовних груп. Більше того, воно лиш закріплює європейський статус Києва. Бо Париж європейський тому, що франкомовний, Варшава – польська, Рим – італійський.

Неможливо бути європейцем, не бувши собою.

Проте надалі проект рішення зазнав шаленого опору. І не лише від проросійських совків, але й від нової категорії совків – позірно проєвропейських. Вони навіть договорилися до того, що без письмової згоди Брюсельського ЦК нічого робити нє вєлєно.

Головною каменюкою на шляху був і залишається закон Ківалова-Каліснічєнка.

А ще проект глибоко стурбував Кремль. З чого Пєсков навіть зробив окрему заяву.

Але врешті-решт проект внесено на сесію Київради 20 квітня.

І тоді без вашої допомоги нічого не вийде. Підійде будь-яка допомога. Інформаційна підтримка. Акція на підтримку. Прес-конференція. Публічна підтримка знакових постатей.

Сподіваюсь, разом переможемо”, – пише Юрій Сиротюк на своїй сторінці в соцмережі.

А ось і сам проект рішення:

“Відповідно до статей 10 Конституції України, пункту 50 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування», статей 11, 18, 24, 26 Закону України «Про засади державної мовної політики», рішення Конституційного суду України від 14 грудня 1999 № 10-рп/99, рішення Київської міської ради № 571/1435 від 28 травня 2015 року «Про затвердження Концепції розвитку української мови, культури та виховання історичної пам’яті у жителів міста Києва на 2015—2020 роки», Київська міська рада

ВИРІШИЛА:

1. Встановити, що в місті Києві мовою роботи, діловодства і документації органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій комунальної форми власності є державна мова – українська.

2. Встановити, що на території міста Києва рекламні оголошення, вивіски, плакати, афіші, повідомлення та інші форми аудіо- і візуальної рекламної продукції, цінники повинні виконуватись українською мовою. У випадку, якщо вивіска суб’єкта господарської діяльності є відображенням зареєстрованого знака іноземною мовою, встановлення такої вивіски можливе лише з обов’язковим зазначенням її перекладу чи транслітерації українською мовою рівновеликим шрифтом.

3. Встановити, що у місті Києві у всіх сферах обслуговування громадян вживається державна мова – українська. Надавач послуг зобов’язаний звертатися та спілкуватися з отримувачем послуг (клієнтом) державною мовою. Перехід на іноземні мови можливий за бажанням клієнта у випадку, якщо надавач послуг ними володіє. У всіх закладах сфери громадського харчування, торгівлі обов’язкова наявність меню, виконаного державною мовою. При обслуговуванні відвідувачів, персонал зобов’язується пропонувати меню українською мовою і лише на вимогу відвідувача надати меню будь якою іншою мовою за наявності.

4. Звернути увагу суб’єктів господарської діяльності, що надають послуги у сфері обслуговування споживачів на території міста Києва, на необхідність неухильного дотримання вимог статті 10 Конституції України та наголосити, що обслуговування відвідувачів, які звертаються до персоналу суб’єкта господарської діяльності державною мовою, будь-якою іншою мовою є неповагою до них та містить в собі ознаки порушення прав споживачів.

5. Доручити виконавчому органу Київської міської ради (Київській міській державній адміністрації), його структурним підрозділам, підприємствам, установам та організаціям комунальної форми власності на території міста Києва при укладенні типових цивільно-правових, господарських договорів з суб’єктами господарської діяльностів сферах земельних відносин, реклами, транспорту, інвестиційної діяльності, управління комунальним майном та інших передбачати обов’язок контрагентів неухильно дотримуватись положень даного рішення, та відмовляти у поновленні таких договорів у разі, якщо суб’єктами господарської діяльності допущено порушення окремих пунктів цього рішення.

6. Направити звернення Київської міської ради до Інспекції з питань захисту прав споживачів у місті Києві згідно з додатком 1 до рішення.

7. Доручити виконавчому органу Київської міської ради (Київській міській державній адміністрації) здійснити роз’яснювальну роботу з суб’єктами господарської діяльності, що здійснюють свою діяльність на території міста Києва, щодо необхідності приведення своєї діяльності у відповідність до положень, визначених вказаним рішенням.

8. Офіційно оприлюднити це рішення в газеті Київської міської ради «Хрещатик».

9. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію Київської міської ради з питань культури, туризму та інформаційної політики, постійну комісію Київської міської ради з питань місцевого самоврядування, регіональних та міжнародних зв’язків,постійну комісію Київської міської ради з питань транспорту, зв’язку та реклами, постійну комісію Київської міської ради з питань торгівлі, підприємництва та регуляторної політики”.

Зі свого ми теж закликаємо всіх небайдужих киян будь-яким способом долучитися до підтримки проекту рішення, яке може надати нарешті українцям рівні права з представниками інших народів у столиці України.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

За темою:

Leave a Comment