Як Білорусь «дарує» Сербії російські винищувачі

23 квітня стало відомо, що Білорусь передала Сербії чотири винищувачі МіГ-29 з восьми раніше обіцяних.

Як Білорусь «дарує» Сербії російські винищувачі - image mig-29 on https://kyivtime.co.ua
Фото: Вікіпедія

Варто нагадати, що в січні 2017 року під час офіційного візиту до Білорусі тодішнього прем’єр-міністра Сербії Александра Вучича було досягнуто домовленості про безоплатну передачу білоруською стороною сербам винищувачів МіГ-29 і двох дивізіонів ЗРК «Бук». Сербська сторона мала оплатити ремонт і модернізацію на білоруських підприємствах вказаної техніки.

Початок постачання запланували на 2018 рік. Слід зазначити, що і тоді, і пізніше про перебіг виконання угоди повідомляли лише сербські джерела, білоруські мовчали. А події розвивалися цікаво.

У листопаді 2017 року Білорусь і Сербія планували підписати відповідну угоду про передачу озброєння під час візиту сербського керівництва до Мінська. Візит так і не відбувся, тому невідомо, чи підписано угоду. Очевидно, що якісь спільні домовленості були. Інша річ, що вони могли існувати на рівні усної угоди між А. Вучичем і О. Лукашенком.

22 лютого до Мінська з візитом прибуває міністр оборони Сербії Александар Вулин. На зустрічі в Міноборони Білорусі обговорювалися перспективи двостороннього військово-технічного співробітництва, участь в миротворчих операціях, експорт військової продукції на ринки третіх країн. Окремо сербська сторона порушила питання постачання бойових літаків. На зустрічі був присутній і керівник білоруського Держкомвійськпрому Олег Двигальов.

Через два місяці з’ясовується, що до Сербії вже прибули чотири винищувачі з Білорусі. Але модернізуватимуть їх не в Білорусі, а в Сербії за участю російських фахівців, і до рівня МіГ-29СМ, у результаті чого машини зможуть залишатися в строю і після 2030 року.

Про кількість винищувачів МіГ-29 у Білорусі точно невідомо. Офіційні джерела дають цифру в 33 одиниці. Міжнародні довідники – 37 і більше. За оцінками російських фахівців, для надійної системи повітряної оборони Білорусь повинна мати не менше 40 винищувачів. Тому сумнівно, що сербам передали машини зі складу ВПС Білорусі. Радше йдеться про літаки, які в Білорусі зберігаються, і які не вдалося продати на зовнішньому ринку. Цим літакам потрібен щонайменше другий, або й третій капітальний ремонт. І не факт, що їхній власник – ​​саме Білорусь. Це можуть бути російські машини, які чекали свого покупця на майданчиках 558-го авіаремонтного заводу в Барановичах. Існує висока ймовірність, що Білорусь стала транзитером у схемі постачання в Сербію російських винищувачів МіГ-29. Саме тому Мінськ і не мав права голосу з приводу того, де саме будуть модернізувати нібито білоруські літаки, передані Сербії.

Андрій Паротников

За темою:

Leave a Comment