Путін заборонить обов’язкове навчання татарської мови в школах Татарстану?

У Татарстані набирає обертів так званий мовний скандал. Росіяни домагаються, щоб вивчення татарської мови в школах стало необов’язковим. Влада Татарстану проти.

Усе почалося ще в середині липня, коли президент Росії Владімір Путін під час виступу в Йошкар-Олі заявив про неприпустимість вивчення нерідної мови на шкоду російській мові. Він доручив Генеральній прокуратурі до 30 листопада перевірити, чи є добровільним вивчення мов народів Росії.

Відразу в Татарстані почав набирати силу рух проти обов’язкового вивчення татарської. Близько 1600 батьків написали відмову від обов’язкового викладання татарської мови для їхніх дітей.

Президент Татарстану Руслан Мініханов заявив, що вивчення татарської залишиться обов’язковим. На слова батьків, що діти після школи все одно не можуть говорити татарською, Мініханов каже, що необхідно підвищити рівень викладання.

Ситуацію в Татарстані росіяни порівнюють зі своїми уявленнями про стан з українською мовою в нашій країні.

“Подивіться, що сталося в російськомовній частині України. Коли почали повсюдно витісняти російську мову з усіх рівнів, українська мова так і не піднялася на більш високий рівень. В результаті зараз значна частина молодих українців не тільки української, а й російської мови толком не знає. А якщо і знає українську, то сфера її застосування залишається дуже обмеженою. І подібні процеси відбувалися і відбуваються в тих національних республіках на території Росії, де на шкоду російській мові нав’язується обов’язкове вивчення мов так званих титульних етносів”, – в інтерв’ю виданню “Свободная пресса” каже директор фонду “Народная демократия” Алєксєй Кочетков.

Подібні процеси цьогоріч активізувалися і в Башкортостані, і президент республіки Рустем Хамітов оголосив про скасування обов’язкового вивчення башкирської мови. Натомість татари ще не здаються.

Етнічні татари становлять поки що відносну більшість у Татарстані – згідно з переписом 2010 року частка татар від загального населення республіки досягла 53% – це найвищий показник протягом останніх 100 років.

Державні мови в Татарстані – татарська й російська. До недавнього часу Татарстан залишався привілейованим регіоном РФ – він мав особливий статус з можливістю суверенного володіння природними ресурсами й правом мати свій Національний банк, а також додаток у паспорті громадянина татарською мовою з гербом Татарстану. Але цього року всі привілеї вже скасовано.

На черзі – новий удар по Татарстану, що має на меті ослабити головну складову ідентичності – мову.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

За темою:

Leave a Comment