На Київщині відкрили унікальний «голландський» вітряк

У селі Пустовіти Миронівського району Київської області відкрили для відвідувачів відреставрований унікальний вітряк, збудований за голландським зразком.

Про це повідомляє інформаційний портал “Моя Київщина” з посиланням на сторінку “Маловідома Україна” у Facebook.

Млин було зведено 1902 року місцевим селянином Кузьмою Дригою. Всього їх було три. Спочатку Кузьма побудував звичайного млина — на тому місці, де нині в селі розташована комора, а потім, коли повернувся з Голландії, в 1902 році збудував великого млина, що і сьогодні стоїть у центрі села. Такого вітряка в усьому краї не знайдеш!

Місцеві кажуть, Кузьма побував у Європі, де працював мірошником на фермах Голландії, тоді він замислив і собі побудувати вітряк. Коли повернувся додому, закопав 15-метрового стовпа і, відповідно до його тіні, проводив креслення і розрахунки свого задуму прямо на землі. Залучив до розробки проекту й інших тямущих майстрів. Земельний насип для вітряка наносили всім селом. А щоб не просідав, трамбували його вечорами музики й танцюристи. Все робили з любов’ю. А вже коли обізвалися жорна і біле мливо потекло рікою, з усіх усюди з’їжджалися люди, щоб побачити дивовижний витвір сільського умільця.

Пізніше, коли підросли сини, Кузьма Дрига збудував ще одного, третього млина. Люди везли молоти збіжжя з Карапишів, Зеленьок, Ліщинки, навіть з Кагарлика та Богуслава. І в млинах все було заставлене мішками, адже чекали коли подме вітер, щоб закрутились крила вітряків. У великому млині крила проти вітру поверталися самі. Крила малих млинів повертали за допомогою спеціальних пристроїв.

У 1926 р. К. Дрига помер. Його сина розкуркулили і вислали за Урал. Вітряк хотіли і спалити, і розібрати, але місцеві мешканці захищали будівлю.

Червоний терор знищив українського селянина та не зміг зруйнувати творіння цього селянина – дивовижного вітряка! Він став власністю колективного господарства. З часом до нього було підведено струм і нижній постав запрацював від електродвигуна. Але решта поставів лишились працювати від енергії вітру. Млин потребує незначного ремонту й готовий знову працювати від вітру!

Зараз вітряк відреставровано. Цікаво, що зберіг всі механізми жорна французького виробництва.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

ПРИЄДНУЙТЕСЯ!
Наш Ютьюб: youtube.com
Наш Фейсбук: facebook.com/kyivtime.in.ua
Наш Телеграм: t.me/kyivtime_co_ua
Наш Твіттер: twitter.com/kyivtime

За темою:

Leave a Comment