Каталонія розбудила угорський націоналізм у Словаччині

Угорська комуністична партія у Словаччині повертається до своїх мрій про мадярську автономію.

Каталонія розбудила угорський націоналізм у Словаччині - image slovacc on https://kyivtime.co.ua

Хоч і позапарламентська, але дуже важлива на словацькій політичній арені партія, чий електоральний рейтинг наближається до 5%, оголошує свої вимоги. Про це йдеться у статті на сайті snn.sk.

З наближенням виборів угорці менше підтримують “Міст” (Most-HID, словацька угорська партія, яка має на меті покращення стосунків між угорцями й словаками), а більше схиляються до підтримки УКП. Тим часом угорські комуністи в Словаччині стверджують, що Каталонія, яка намагається відірватися від Іспанії, має бути зразком для словацьких мадярів.

“Каталонсько-іспанські змагання показують, що стається, коли більшість не хоче чути меншості, – каже Йожеф Меніхарт, голова Угорської компартії. – Угорська спільнота Словаччини потребує більшого представництва та самоврядування. Не від’єднання, але можливості самим вирішувати свої питання”.

Питання мови – одне з гасел

Угорські претензії не виникли несподівано – Будапешт підтримує вимоги угорців у Словаччині не менш активно, ніж в Україні, чи навіть активніше.

Одна з останніх вимог була і залишається – дати дітям угорської національності можливість вчити словацьку мову не як основну, а як другу, провадячи більшу частину навчання угорською. Ця модель вже перевіряється в трьох початкових школах з угорською мовою.

“Для представників угорської національної меншини словацька – друга мова, а ми змушені її вчити як рідну”, – заявляє представник “Мосту” Абель Раваж.

“Ми не можемо погодитися з етнічною дискримінацією в освіті, працевлаштуванні й інших сферах життя”, – посилює вимоги Йожеф Меніхарт.

Але мета – не мова, а автономія

УКП вимагає, щоб словацькі правові акти видавали також мовами національних меншин – звичайно, в першу чергу йдеться про публікацію угорською мовою.

Проти цього виступає Міністерство юстиції Словаччини.

“Міністерство юстиції наразі не планує видавати законів ніякими мовами, крім державної”, – інформує прес-секретар Мінюсту Пітер Бабла.

Зрештою, на півдні Словаччини вже введено двомовні назви залізничних станцій і подекуди покажчики з назвами вулиць. Навіть цей факт дуже непокоїть словаків.

І такий цікавий факт: часом здається, що стосунки між угорськими партіями Словаччини – “Мостом” та УКП – стримані й навіть прохолодні. У них існує конкуренція за виборця. Але щодо питань мови й посилення тиску на Словацьку державу для досягнення потрібних угорцям змін ці партії діють дуже чітко й скоординовано. Вони вимагають більшого самоврядування, більших прав, більшої “мадяризації” – аж до автономії.

Події у Каталонії, звичайно, не породили, але каталізували угорсько-словацькі суперечки. Тому не дивно, що Словаччина фактично змовчала про український освітній закон, і активно підтримала територіальну цілісність Іспанії – свої проблеми можуть вибухнути. Угорські голоси звучать все гучніше.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

ПРИЄДНУЙТЕСЯ!
Наш Ютьюб: youtube.com
Наш Фейсбук: facebook.com/kyivtime.in.ua
Наш Телеграм: t.me/kyivtime_co_ua
Наш Твіттер: twitter.com/kyivtime

За темою:

Leave a Comment